Staff
Senior Leadership
Miss Tess Fielden |
Co-Headteacher Mon-Wed |
---|---|
Mrs Emma Smith | Co-Headteacher (Wed-Fri) |
Miss Polly Desmond |
Assistant Headteacher with responsibilities for Pupil Premium, Equality and Attendance |
Senior Leaders
Mrs Clare Handley | Lower School Lead (EYFS, Yr1, Yr2) |
---|---|
Mrs Harman | Lower School Lead (EYFS, Yr1, Yr2) |
Mrs Julie Millard | Middle School Lead (Yr3, Yr4) |
Mrs Rachel Cook | Upper School Lead (Yr5, Yr6) |
Mrs Victoria Stanley |
Class Teachers
Teacher | Class Responsibility | Subject Responsibility |
---|---|---|
Mrs Liz Harman | Palm Class (EYFS) | ECO |
Mrs Natalie Bakker | Pine Class (EYFS) Mon-Tues | Phonics |
Mrs Clare Handley | Pine Class (EYFS) Wed-Fri | Community Engagement |
Miss India James | Juniper Class (Yr1) | * |
Miss Lauren Elmore | Cherry Class (Yr1) | * |
Miss Lucy Bullman | Maple Class (Yr2) | Primary Languages |
Mrs Elly Hemmins | Magnolia Class (Yr2) | Geography |
Mrs Amanda Vajzovic |
Sycamore Class (Yr3) Mon-Tues |
|
Mrs Heidi Colthart | Sycamore Class (Yr3) Wed-Fri | Phonics |
Miss Holly Turner | Elm Class (Yr3) | * |
Mrs Julie Millard | Ash Class (Yr4) | PSHE |
Miss Kate Barradell | Beech Class (Yr4) | Art |
Mrs Louise Bright | Holly Class (Yr5) | Science |
Mrs Katy Soulsby | Poplar Class (Yr5) | Design Technology (DT) |
Mrs Hannah Erwood | Oak Class (Yr6) | History |
Mrs Rachel Cook | Willow Class (Yr6) | Maths |
Mr James Greenwood | PPA Cover | Music |
Mrs Kay Hamilton | PPA Cover | Computing |
Mrs Claire Shiner | Subject Release |
|
*No subject responsibility as ECT
Site & Administration Staff
Office Administrators: |
Mrs Barbara Sheppard (Mon, Thurs) Mrs Emma Dunkerley (Mon-Wed, Fri) Miss Kara Kidd (Tues-Fri) |
---|---|
Site Officer: | TBC |
Teaching Assistants
The school has a professional team of Teaching Assistants who assist children and support teachers throughout the school. They are:
Early Years Foundation Stage: | Mrs Michelle Bevan, Miss Shannon Ruff, Mrs Sadie Gardner, Miss Justine McGee, Mrs Laura Molloy |
---|---|
Year 1: |
Mrs Kerrie March, Mrs Gemma George, Mrs Irfana Qureshi, Ms Nicole Fuller, Miss Justine McGee |
Year 2: |
Mrs Karen Dear (HLTA), Mrs Sarah Pettitt, Mrs Gemma George, Miss Zoe Skinner, Miss Justine McGee |
Year 3: | Mrs Jo Oxenbould |
Year 4: | Mrs Frances Sotrines (HLTA), Mrs Judy Hill |
Year 5: | Mrs Sarah Pegram,Mr Steve Johnston (HLTA), Mr Tim Ayling, Miss Hazel Jolly |
Year 6: | Mrs Jane Scanlan, Mrs Lucy Clarke, Mrs Tracey Gutteridge, Mrs Nina Smith |
Family Worker | Miss Lucy Morgan |